УКР РУС
УКР РУС

— Типи бактерицидних опромінювачів. Переваги та недоліки —

08 квітня 2021 р.
Типи бактерицидних опромінювачів. Переваги та недоліки

ЩО ТАКЕ УЛЬТРАФІОЛЕТ

 
Ультрафіолетове опромінення характеризується бактерицидною дією через його здатність впливати на хімічні зв’язки в молекулах РНК/ДНК. За рахунок цього у мікроорганізмів під впливом ультрафіолету або втрачається здатність до розмноження, або порушується метаболізм.
В нормальних умовах ультрафіолет діапазону С не досягає поверхні Землі, тому мікроорганізми зазвичай погано адаптовані протидіяти ультрафіолету. Для того, щоб ультрафіолет ефективно проявляв свою бактерицидну дію, мікроорганізми повинні знаходиться в зоні прямого впливу від джерела ультрафіолету та, чим більше інтенсивність ультрафіолету, тим більш ефективно він буде знешкоджувати мікроорганізми.
 
Ультрафіолет в медичній практиці активно почали застосовувати ще з 30-40 років минулого століття. Наразі найбільш розповсюдженим джерелом є ртутьвмісні лампи низького тиску (бактерицидні газорозрядні лампи), спектр випромінювання яких на 80-90% припадає на довжину хвилі 254 нм. Пік бактерицидності ультрафіолету припадає на 260-265 нм, тому ртутьвмісні лампи низького тиску показають гарну ефективність.
 
УФ бактерицидні газорозрядні лампи бувають озонові (продукують канцероген, потребують провітрювання, не використовують в присутності людей) та безозонові (безпечні, не продукують озон, можлива присутність людей при використанні в дозволених екранованих приладах).
Для оцінки ефективності роботи бактерицидних УФ-опромінювачів використовуються спеціальні прилади – UV-C радіометри, які відкалібровані для вимірювань на довжині хвилі 254 нм.
 

ТИПИ ОПРОМІНЮВАЧІВ

 
За конструктивними особливостями та механізмом дії виділяють відкриті, екрановані та закриті опромінювачі.
 
Відкриті УФ випромінювачі (стаціонарні та пересувні) працюють за принципом відкритого опромінення приміщення, при цьому дезінфікуються як і повітря приміщення, так і поверхні в зоні прямої дії ультрафіолету. Не дозволено використовувати в присутності людей.
До недоліків даного типу випромінювачів можна віднести необхідність уникнення потрапляння прямого УФ на незахищену шкіру та слизові та неможливість використання, як єдиного методу для дезінфекції поверхонь (обов’язково використовувати разом із хімічними дезінфектантами).
 
Екрановані УФ опромінювачі (бактерицидні опромінювачі з жалюзі) використовуються для дезінфекції повітря в закритих приміщеннях, особливо за умов неадекватної вентиляції (як механічної, так і природної). Працюють за принципом прямого опромінення верхньої частини приміщень, навіть під час перебування в ньому людей. За рахунок перемішування повітря відбувається дезінфекція повітря в приміщенні в цілому. ВООЗ виділяє три захворювання, для яких дуже характерний аерогенний тип передачі, це – кір, вітряна віспа та туберкульоз. В наукових дослідженнях доведена ефективність екранованих УФ випромінювачів для зниження ризиків передачі кору та туберкульозу. 
Дозволено використовувати в присутності людей 24/7.
Переваги використання бактерицидних опромінювачів: висока ефективність (проведені дослідження [Mphaphlele, 2015 р.; Escombe, 2009 р.] показали, що ризики зараження МТВ можуть бути знижені на 80% при використанні бактерицидних екранованих УФ опромінювачів у верхній частині приміщення). Також, мікроорганізми не мають резистентності до дії УФ опромінення.
До недоліків даного типу опромінювачів можна віднести те, що вони не впливають на дезінфекцію поверхонь, потребують лабораторних вимірювань параметрів безпеки та професійного монтажу.
 
Закриті УФ випромінювачі (або рециркулятори) працюють за принципом протягування повітря через закритий корпус, в якому працює УФ лампа.
Даний тип УФ випромінювачів не рекомендують використовувати для знезараження повітря міжнародні організації, які працюють в сфері охорони здоров’я (ВООЗ, CDC та ін.).
Основною причиною цього є занадто низький еквівалентний повітрообмін, який ними створюється. Тобто об’єм повітря, яке протягується рециркулятором за годину є дуже малим для того, щоб якось впливати на передачу мікроорганізмів через повітря. Тому основним недоліком рециркуляторів можна виділити іх неефективність. Наскільки вони безпечні для людей, настільки ж вони безпечні і для мікроорганізмів.
 

ПОЗИЦІЯ Центру Громадського Здоров’я МОЗ України 

 
Відкриті УФ-опромінювачі підходять для дезінфекції повітря і поверхонь як додатковий метод в сукупності з іншими, після генерального або рутинного прибирання приміщень, під час підготовки приміщення до маніпуляцій та процедур, що вимагають стерильних умов (у маніпуляційній, операційній та ін.), у перервах в роботі (наприклад, кабіна/кімната для збирання мокротиння, кабінет для прийому пацієнтів у поліклініці тощо).
 
Екрановані опромінювачі (з жалюзі) рекомендовано використовувати в приміщеннях, де є ризики передачі інфекцій повітряним шляхом або в приміщеннях, де проводяться аерозоль-генеруючі процедури, причому як в цілодобовому режимі, так і під час робочого процесу, особливо за незадовільної роботи вентиляції (наприклад, у приміщеннях для очікування, відділеннях інтенсивної допомоги, в стоматологічних та рентгенологічних кабінетах, палатах для ізоляції хворих з аерогенною інфекцією, палатах для хворих на туберкульоз, операційних залах та ін.)
Використання екранованих УФ-опромінювачів рекомендовано ЦГЗ МОЗ України, CDC, ВООЗ.
 
Рециркулятори (закриті опромінювачі) не рекомендовано використовувати для дезінфекції повітря. Основним причиною є занадто низька ефективність роботи.
З огляду на інші конструктивні недоліки рециркуляторів, як-от малий радіус дії, утворення «короткого» контуру, неможливість адекватного обслуговування тощо, більшість таких пристроїв на ринку України за ефективністю відповідають однократному повітрообміну й нижче, що є дуже малим показником. Наприклад, екрановані УФ-опромінювачі, порівняно з рециркуляторами, за ефективністю роботи еквівалентні приблизно 20-кратному повітрообміну.
Таким чином, використання рециркуляторів для дезінфекції повітря в закритих приміщеннях є заходом із сумнівною ефективністю в більшості випадків.
 
Центр Громадського Здоров'я МОЗ України,
"Рекомендації щодо використання ультрафіолетового опромінення (УФ) для дезінфекції", 2020
 

МОНТАЖ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ОПРОМІНЮВАЧІВ

 
З часом пил та інші забруднювачі з повітря можуть накопичуватися на склі УФ лампи, при цьому цей пил та бруд починають активно адсорбувати ультрафіолетове випромінення, яке надходить від джерела. Основою ефективного використання УФ в медичній практиці є організація правильного догляду за всіма типами опромінювачів.
Тому доступ до джерела ультрафіолету у випромінювачі є важливою їх характеристикою. УФ лампи треба періодично очищувати від пилу та іншого бруду 70% розчином спирту (етилового, пропілового або ізопропілового). Кратність очищення визначається спеціалістами з інфекційного контролю.
Монтаж екранованих УФ опромінювачів має проводитися професійно підготовленими кадрами після консультування зі спеціалістом з інфекційного контролю. Це дозволить врахувати всі особливості приміщення для створення адекватних умов для ефективного знезараження повітря в приміщенні та збереження необхідних параметрів безпеки.
 
БАКТРИЦИНІ ОПРОМІНЮВАЧІ UV-BLAZE  запобігають поширенню COVID-19, туберкульозу та розповсюдженню інших патогенів через повітря
 
Юві-Блейз – компанія-виробник бактерицидних екранованих опромінювачів UV-BLAZE (з жалюзі), яка об’єднує спеціалістів з інфекційного контролю, епідеміологів та науковців. 
Вся продукція запатентована, сертифікована, пройшла доклінічні випробування, має доведену ефективність та є виробами медичного призначення. 

НАШІ ПОСЛУГИ:

- консультації, підбір місця встановлення та монтаж опромінювачів
- лабораторні заміри UV-C радіометром с косинус-коректованим фільтром для вимірювання ультрафіолетового спектру С (UV-C) довжиною хвилі 254 нм.
- оперативна заміна приладу, який вийшов з ладу
- технічний супровід протягом всього періоду експлуатації опромінювача
- навчання персоналу в розробці СОПів
 
Звертайтесь до спеціалістів нашої компаніїї і ми допоможемо підібрати ефективний та безпечний опромінювач.
 
Купити або встановити опромінювач, отримати консультацію щодо розміщення та організації дієвої системи знезараження повітря, телефонуйте:

+38 (097) 598-32-88

ЮВІ-БЛЕЙЗ / UV-BLAZE

 
Залишилися запитання?
Оформіть заявку, наш менеджер зв'яжеться з вами по телефону найближчим часом!