УКР РУС
УКР РУС

— Стандарт інфекційного контролю та ультрафіолет —

16 липня 2019 р.
Стандарт інфекційного контролю та ультрафіолет

З 1 липня 2020 року в Україні розпочне діяти новий Стандарт інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз. У керівників закладів є майже рік для приведення лікарень до вимог Стандарту, а ми їм в допомогу підготовили короткий дайджест згадок про ультрафіолетове бактерицидне опромінення в даному нормативно-правовому акті.

З самого початку потрібно наголосити на тому, щоб назва Стандарту не вводила в оману керівників закладів не спеціалізованих на лікуванні туберкульозу. Адже всі ми повинні пам’ятати про значний ризик, на який наражаються хворі та медперсонал закладів охорони здоров’я, не спеціалізованих на лікуванні туберкульозу, у зв’язку із контактами з пацієнтами із недіагностованим туберкульозом.

З повним текстом Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз, який затверджений наказом МОЗ України від 01.02.2019 №287, можна ознайомитись на сайті Верховної Ради України. 

Розпочнемо з визначення

Стандартом визначено ультрафіолетове бактерицидне (далі — УФ) опромінення  як санітарно-протиепідемічний (профілактичний) захід, що спрямований на зниження кількості мікроорганізмів та профілактику інфекційних хвороб, який здійснюється за допомогою бактерицидного опромінення повітряного середовища приміщень.

Далі наказ відносить УФ-опромінення до інженерного компоненту інфекційного контролю. У пункті 1.14 Стандарту наведено визначення інженерного компоненту  — комплекс інженерних (проектних і технічних) заходів, спрямованих на зниження концентрації інфекційних аерозолів у повітрі шляхом використання технічних засобів (вентиляції, ефективних пристроїв знезаражування повітря).

Стосовно того, які пристрої вважати ефективними для знезараження повітря, ми рекомендуємо переглянути  «WHO guidelines on tuberculosis infection prevention and control. 2019 update»який чітко рекомендує використовувати прилади, що знезаражують повітря у верхній частині приміщення. В Україні також є такі прилади — це бактерицидні опромінювачі ОБН-150 та ОБН-300, які виробляються ще за союзними стандартами, в яких верхні лампи є екранованими та можуть включатись окремо від нижніх.

Поруч з цими приладами нещодавно на ринок виведений новий бактерицидний опромінювач з жалюзі. 

Наявність жалюзі, через які УФ-опромінення проникає у верхню частину приміщення, та їх конструкція веде до зниження ризиків відбиття ультрафіолету від стелі та стін у нижню частину приміщення (який існуює в ОБН-150 та ОБН-300) й забезпечує безпечні рівні УФ опромінення у нижній частині приміщення при роботі приладу.

І треба чітко пам’ятати про рециркулятори. Це не прилади для знезараження повітря у верхній частині приміщення. 

Де Стандарт рекомендує (чи зобов’язує?) розміщувати екрановані УФ-опромінювачі?

По-перше це приміщення для амбулаторного прийому пацієнтів, у тому числі й зони очікування (приймальне відділення, вестибюлі, коридори біля дверей кабінетів тощо. По-друге це відділення променевої діагностики, секційні зали для розтину хворих з підозрою на туберкульоз.

Окремо зазначено доцільність розміщення екранованих УФ-опромінювачів у такх званих зонах високого ризику поширення туберкульозної інфекції, зокрема це:

  • палати для пацієнтів з туберкульозом із бактеріовиділенням;
  • приймальне відділення, місця очікування;
  • відділення інтенсивної терапії;
  • пункти збору мокротиння;
  • бронхоскопічні, стоматологічні кабінети;
  • відділення променевої діагностики;
  • операційні, процедурні приміщення;
  • секційні зали;
  • бактеріологічна лабораторія.

Також Стандарт передбачає використання бактерицидних УФ-опромінювачів для знезараження повітря приміщень у разі, якщо наявна система вентиляція не забезпечує достатню кратність обміну повітря у приміщеннях або стару будівлю закладу не обладнано механічною вентиляцією.

Лікарні загального профілю

Незважаючи на те, що назва Стандарту здавалось би більше направлена на заклади охорони здоров’я що надають допомогу хворим на туберкульоз.

Водночас, у другому розділі Стандарту зазначено, що  УФ-опромінення короткого спектру застосовується в закладах охорони здоров’я в усіх зонах високого ризику. Якщо утворення інфекційного аерозолю є тривалим, що зумовлено лікувально-діагностичним процесом або постійним перебуванням хворого, для безперервної дезінфекції повітря у таких зонах необхідно використовувати екрановані УФ-опромінювачі, які забезпечують безперервне опромінення верхнього повітряного простору в присутності людей і (за правильної експлуатації) виключають можливість шкідливого впливу на людину надлишкового опромінення, надмірної концентрації озону і парів ртуті.

Амбулаторне лікування хворих з туберкульозом

Зміни в підходах до лікування туберкульозу наразі передбачають можливість починати амбулаторне лікування хвороби відразу після постановки діагнозу. Правда є лише одна ключова особливість — це можливо лише за умови дотримання умов інфекційного контролю. 
Розділ ІІІ Стандарту якраз і чітко описує ключові особливості заходів інфекційного контролю під час амбулаторного лікування пацієнта із бактеріовиділенням мікобактерії. І в цьому розділі також знайшлось місце використанню екранованих бактерицидних опромінювачів як ефективних профілактичних заходів.

Зокрема передбачено обладнання (за можливості) приміщення в якому перебуває хворий, що перебуває на амбулаторному лікуванні, екранованим УФ-опромінювачем, за експлуатацію якого відповідальні працівники закладу охорони здоров’я, що здійснюють амбулаторне лікування пацієнта.

Якщо особам, які не проживають постійно разом із пацієнтом, необхідно перебувати у приміщенні, де проживає пацієнт, особливо у випадку, коли лікування туберкульозу згідно з результатами дослідження чутливості збудника триває менше ніж три тижні, також рекомендується включати екранований УФ-опромінювач.

Паліативна допомога

Аналогічні вимоги виписані в Стандарті й для приміщень в яких надається паліативна допомога пацієнту. В цьому випадку приміщення обов’язково обладнується екранованим УФ-опромінювачем. Особи, які здійснюють догляд, проходять інструктаж і надалі самостійно забезпечують цілодобове УФ-опромінювання приміщення, де перебуває пацієнт, та за потреби — приміщень загального користування. Обслуговування УФ-опромінювача та контроль потужності випромінення здійснює спеціально навчений персонал протитуберкульозного закладу.

Якщо вам цікаво отримувати повідомлення про появу на нашому сайті аналогічних аналітичних матеріалів, підпишіться на нашу e-mail розсилку. Для цього потрібно заповнити цю форму.

Залишилися запитання?
Оформіть заявку, наш менеджер зв'яжеться з вами по телефону найближчим часом!